Wybory do parlamentu
Informacje
Sonda
Chciałbym, żeby Prezydentem Częstochowy został:
  1. Krzysztof Matyjaszczyk- 44,36%
  2. Artur Warzocha- 55,64%
Licznik odwiedzin
Dzisiaj: 52
W tym miesiącu: 3271
Wszystkich: 317418
Wyszukiwarka

Tegoroczne wybory samorządowe będą organizowane według zasad zawartych w Kodeksie wyborczym, który znowelizowano w 2011 roku. Dla wyborcy oznacza to kilka pytań, na które warto poznać odpowiedzi.


Kiedy głosować?

16 listopada w godzinach działalności obwodowych komisji wyborczych - między godziną 7:00 a 21:00.

 

Kto głosuje?

Każdy zameldowany na stałe w Częstochowie, kto najpóźniej w dniu wyborów przekroczył 18 lat. Liczba uprawnionych do głosowania wynosi 189 582 osób.

Wszyscy, którzy planują wziąć udział w wyborach, ale nie posiadają zameldowania na pobyt stały, lub przebywają w mieście czasowo, muszą do 11 listopada złożyć wniosek o ''wpisanie wyborcy do rejestru''. Formularze dostępne są w profilu Urzędu Miasta Częstochowy na Platformie e-Usług Publicznych.

Osoby niepełnosprawne mogą głosować poprzez pełnomocnika. Więcej informacji znajdą Państwo w naszej zakładce.

 

Gdzie głosować?

Częstochowa podzielona jest na 5 obwodów głosowania. W tegorocznych wyborach samorządowych w Częstochowie działać będzie 135 obwodowych komisji wyborczych. Podział na granice i wszystkie adresy znajdą Państwo w naszej specjalnej zakładce „Obwody wyborcze”.

Wykaz lokali wyborczych przystosowanych dla osób niepełnosprawnych umieściliśmy tutaj.

 

Jak głosować?

Częstochowa jest miastem na prawach powiatu. Oznacza to, że jeden krzyżyk przy nazwisku postawimy na każdej z trzech kart do głosowania, które dostaniemy z chwilą potwierdzenia naszej tożsamości przez komisję wyborczą.

 

Kogo wybieram?

Na trzech kartach do głosowania zobaczymy listy kandydatów do Sejmiku Wojewódzkiego, Rady Miasta Częstochowy i na prezydenta Częstochowy.

W wyborach do Sejmiku Wojewódzkiego w okręgu szóstym (Częstochowa z powiatami częstochowskim, myszkowskim i kłobuckim) bierze udział 16 komitetów. Częstochowianie do rozdania mają 5 mandatów spośród 126 osób. Na jeden mandat przypada zatem 25 kandydatów.

Do Rady Miasta Częstochowy kandyduje 382 osób z siedmiu komitetów wyborczych. Częstochowianie mają do rozdania 28 mandatów, co oznacza 14 chętnych na jedno miejsce. Obwody wyborcze 1, 2 i 5 posiadają 5 mandatów. Sześcioma dysponują wyborcy obwodu trzeciego. 7 miejsc w Radzie zajmą przyszli radni z obwodu czwartego.

Na urząd prezydenta Częstochowy każdy z siedmiu komitetów wystawił własnego kandydata.

Wszystkie nazwiska z podziałem na listy wyborcze znajdą Państwo w naszych zakładkach „Kandydaci do Sejmiku WŚ”, „Kandydaci na Radnych” oraz „Kandydaci na Prezydenta”.

Aktualności